Report - Bad Kleinkirchheim 28.2.2019
Na konci února jsme navštívili středisko Bad Kleinkirchheim. Bad Kleinkirchheim se nachází cca 30 km severně od Villachu. Doprava u jihu Moravy nám zabrala něco kolem 5 hodin. Do střediska se dá dostat buď delší cestou přes Südautobahn A2, následně pak sjezd u Klagenfurtu směr Feldkirchen a posledních 50 km po místních komunikacích. Další variantou je po dálnici S6 do Judenburgu -odtud je to cca 100 km po místních komunikacích s jednou horskou prémií – tj. přejezd přes středisko Turracher Höhe ve výšce 1750 m kde se napřed stoupá cca 7 km táhlým stoupáním a opět klesá dalších 7 km dolů horskou silnicí, místy i s 23% sklonem. Tato druhá varianta je kratší o 60 km a i o něco časově. Navíc mi přijde zábavnější - nesmí však sněžit, protože jinak by bylo nezbytně nutné nasadit sněhové řetězy.
Ubytování
Byli jsme ubytováni cca 12 km od Bad Kleinkirchheimu ve vesničce Starfach a krásným výhledem na Millstäter See. V samotném Bad Kleinkirchheimu, případně St.Oswaldu je spousta možností ubytování od apartmánů až po hotely, je třeba však počítat s trochu vyšší cenovou hladinou i vzhledem k tomu, že většina ubytování je v blízkosti sjezdovek a navíc jde o město s vyhlášenými termálními lázněmi.
Středisko
Bad Kleinkirchheim se nachází v klidném zákoutí Korutan obklopený oblými vrcholky pohoří Nockberge. Zdejší termální lázně Römerbad patří mezi největší v Rakousku. Městečko proslavil místní rodák Franz Klammer - olympijský vítěz ve sjezdu a taky 4-násobný vítěz slavného Hahneknkammu. Ve středisku je po něm pojmenovaná černá sjezdovka, na které se také jezdí světový pohár žen ve sjezdu a Super-G. 3 x za zimu středisko taky nabízí možnost ranního lyžování s Franzem Klammerem zakončené bohatou snídaní.
Bad Kleinkirchheim nabízí zhruba 100 km sjezdových tratí v nadmořské výšce 1000 -2055 m. Areál se rozprostírá na dvou horských hřebenech, které tvoří jakýsi půlkruh – nad Bad Kleinkirchheimem se tyčí dvoutisícové pahorky Kaiserburg a Strohsack, druhý hřeben zabírá horská louka Nockalm, pod kterým se nachází část St. Oswald.
První den jsme trávili v samotném Bad Kleinkirchheimu. Hned od rána bylo krásně slunečno a teploměr ukazoval plusové hodnoty, což znamenalo, že to bude zcela jarní lyžování. Začínali jsme u 4-sedačky Maibrunnbahn, kolem níž vede sjezdovka č. 11 - jedná se o 4-kilometrovou sjezdovku, která různě mění svůj sklon a směry. Větší část sjezdovky navíc byla ve stínu a tak i její povrch ráno skvěle držel.
Poté jsme se přesunuli dále a směrem ke Strohsacku – z tohoto vrcholu vede do údolí sjezdovka č. 7 – krásná široká a zvlněná červená a řekl bych, že asi má nejoblíbenější sjezdovka v BKK. Asi po 1 kilometru na ni navazuje 2. varianta sjezdu do údolí a to již zmíněná černá sjezdovka Weltcup Strecke. Kromě dvou trochu strmějších úseků není tato sjezdovka pro zkušenější lyžaře až tak těžká, ale pokud člověk vezme v potaz, že ji sjezdařky jedou v rychlosti přes 100 km/h, tak věci dostávají zcela jiný rozměr a upřímně obdivuji jejich odvahu. Nevýhodou sjezdovky pod Strohsackem je to, že na vrchol jezdí pouze pomalá 2-sedačka.
Páteřní lanovou v BKK je kabinka Kaiserburgbahn, která vás dopraví do nejvyššího bodu střediska ve výšce 2055 m. Pod vrcholkem najdeme několik kratších sjezdovek obsluhovaných vleky a pak dlouhou sjezdovku č. 1 vedoucí až do údolí. Jedná se o pěknou širokou sjezdovku, která se zužuje u mezistanice lanovky Kaiserburg a následně pak pokračuje mírnou, širokou a vlnitou sjezdovkou až k údolní stanici lanovky.
Následující den jsme trávili na sjezdovkách nad St. Oswaldem. Začínali jsme sjezdovkou Brunnachabfahrt, která je obsluhována nejmodernější kabinovou lanovkou v celém středisku. Jedná se o červenou širokou sjezdovku, která se v dolní části větví na 3 různé dojezdy do údolí. Dále jsme se přesunuli k vrcholu Wiesernock, odkud vede několik kratších sjezdovek obsluhovaných 4-sedačkami. Nejvíce se nám líbila sjezdovka č. 20, se svou šířkou a profilem ideální místo na carvingový oblouk.
V další části St. Oswaldu jsme vyzkoušeli sjezdovky 16 a 19, které směřují k údolní stanici Nockalmbahn. Jedná se o skvělé sjezdovky, ale mají velkou nevýhodu, protože stařičká lanovka Nockalmbahn vás vyveze pouze do údolíčka mezi vrcholy Priedröf a Wiesernock a odtud musíme použit kotvu nebo pomu, abychom se dostali na vrcholky, odkud sjezdovky začínají.
Celkové hodnocení
Na první pohled se to nezdá, ale BKK je celkem rozlehlé středisko a ačkoliv jsme osobně nevyzkoušeli přejezd mezi oběma částmi střediska na lyžích, asi bych doporučil lyžovat jen v jednotlivých částech, jelikož přejezd vypadal celkem zdlouhavě. Nám se osobně líbila více část nad St. Oswaldem, jelikož zde bylo méně lidí a i profil sjezdovek nebyl tak sportovní jako nad Bad Kleinkirchheimem. Celkově ve středisku převládají červené sjezdovky v dostatečné šíři a rozmanitým profilem. Slabinou střediska jsou přepravní zařízení, jelikož většina lanovek již má svůj věk, ale na druhou stranu to má i svůj půvab.
Více informací pak najdete na www.badkleinkirchheim.com
Testovací jezdec pan Libor Masař
Panu Masařovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.